Park Krajobrazowy i Rezerwat Przyrody Białogóra

Nie tylko na terenie Beskidów (zobacz na ➨ pechakuchawarsaw.pl) możemy cieszyć się otaczającą nas naturą. Na dosłownym drugim końcu Polski też najdziemy piękne zielone tereny.

Białogóra jest to wieś położona w województwie pomorskim. Zobaczyć można tutaj piękne krajobrazy, ponieważ miejscowość znajduje się na skraju Wierzchucińskich Błot. Warto zatrzymać się tutaj, ze względu na położenie w Nadmorskim Parku Krajobrazowym.

W miejscowości Białogóry zaczyna się wschodnia część Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, założonego w 1978 roku. Można tutaj zobaczyć wszystkie typy wybrzeża charakterystyczne dla Morza Bałtyckiego. Prawie połowa parku porośnięta jest lasem. Ciekawym, przyrodniczym miejscem jest również Rezerwat Przyrody Białogóra (zobacz na ➨ magazynkaszuby.pl). Założony został w 1973 roku i zajmuje około 211 hektarów. Głównie chroni nadmorskie lasy bagienne, a także bór bażynowy, czyli lasy sosnowe rosnące na glebach bielicowych. Rezerwat obejmuje również obszar wydm. Ciekawe jest również torfowisko typu atlantyckiego, które wykształciło się na obniżonych terenach za wydmami. Trzeba jednak pamiętać, że w okresie wiosennym i początkowo letnim, stoi tutaj woda. Występuje tutaj wiele rzadkich gatunków roślin, m.in. sit sztywny czy woskownica europejska. Jest jednym z dwóch rezerwatów w Polsce, gdzie rośnie ponikło wielołodygowe. Jest to idealne miejsce dla miłośników przyrody. Warto też dodać, że północna i zachodnia część miejscowości zajmuje obszar ochrony siedlisk „Białogóra”.

Znajduje się tutaj szeroka baza noclegowa (zobacz na ➨ meteor-turystyka.pl), z której warto skorzystać będąc w Białogórze. Popularnym miejscem są tereny domków letniskowych – ogrodzonych, a także dodatkowo monitorowanych. Wszyscy goście mogą w takich ośrodkach skorzystać z darmowego parkingu, grilla, świetlicy, kortu tenisowego, a także z boiska do gry.

3 thoughts on “Park Krajobrazowy i Rezerwat Przyrody Białogóra

  1. Byłam i zakochałam się w tym miejscu, przepięknie tam jest szczególnie wiosną, ale myślę, że każda pora roku jest tam wspaniała

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>