Kościół barokowy i inne zabytki w Uhercach Mineralnych

Uherce Mineralne to miejscowość w województwie podkarpackim, gdzie nie tylko walory naturalne grają główną rolę w turystyce. Oprócz pięknych górskich krajobrazów i niesamowitego klimatu znajduje się tu kilka ciekawych zabytków i miejsc godnych odwiedzenia. Jednym z nich jest murowany kościół barokowy z 1757 r. To niezwykłe miejsce, posiadające własny klimat i zadziwiające przepiękna architekturą.

Otoczony jest unikatowym murem obronnym z otworami strzelniczymi z tego samego okresu. Świadczy to o obronnej funkcji, jaką pełnił w czasach swojej świetności. Wzniesiony został z fundacji ks. Jakuba Jaworskiego i zbudowany w stylu późnobarokowym. To niesamowita budowla, którą koniecznie trzeba odwiedzić, choćby przejeżdżając przez Uherce Mineralne. To jednak nie jedyny obiekt w stylu obronnym w tym regionie.

Jest jeszcze Dwór obronny Herburtów – wzniesiony w II połowie XVI wieku. Wybudowany jest w stylu renesansowym. Uległ dewastacji podczas pożaru, jednak później odbudowano go na polecenie Karola Skibińskiego. To wtedy trafił tu niezwykły dębowy parkiet we wzory arabeskowe, pochodzący z zamku Mniszchów w Laszkach Murowanych. Wiele elementów budynku zachowało się do naszych czasów. Można także obejrzeć pozostałości parku, który przylegał do dworu. To właśnie w nim znajduje się rząd szesnastu lip, będących pomnikiem przyrody, dobrze znanym w tym regionie.

Możliwości noclegowe w Uhercach Mineralnych są dość obszerne. Nie ma tu jednak wielkich hoteli z uwagi na to, że jest to niewielka wieś. Uherce składają się głównie z kwater prywatnych, które słyną z bardzo dobrych opinii o gospodarzach. Dostępne są także liczne pensjonaty. Choć na pewno droższe niż noclegi u prywatnych miejscowych, dają komfortowy wypoczynek i dobre warunki pobytu. Skorzystać można także z dodatkowych usług, jak na przykład całodzienne wyżywienie. Dzięki temu nie trzeba się martwic o zdrowy posiłek po dniach pełnych atrakcji. Latem przejść się można niesamowitymi szlakami turystycznymi, gdzie przepiękne bieszczadzkie krajobrazy zachwycą nawet najbardziej wymagających podróżników. Warto pamiętać o wcześniejszej rezerwacji, zwłaszcza planując przyjazd w okresie letnim lub zimowym. Wtedy jest tu najwięcej turystów, jednak nie można narzekać na tłok.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>