Dolina Chochołowska – największa w polskich Tatrach

Każdego roku wielu turystów z różnych regionów naszego kraju decyduje się na wyjazd w góry, a konkretnie w Tatry. To nic zaskakującego! Góry to nie tylko zapierające dech w piersiach widoki, ale także i możliwość aktywnego spędzania czasu z przyjaciółmi i rodziną. Jeśli szukacie właśnie odpowiedniego miejsca, gdzie można spędzić urlop, zachęcamy do przyjazdu do Bukowiny Tatrzańskiej. W pobliżu tej słynnej wsi podhalańskiej znajduje się malownicza Dolina Chochołowska, która jest jednocześnie najdłuższą doliną górską w polskiej części Tatr. Dolina Chochołowska to wspaniałe miejsce, które o każdej porze roku zachwyca swoim krajobrazem. W tym miejscu warto podkreślić, że Dolina Chochołowska nadaje się także na spacery z dziećmi, ponieważ jest ona zamknięta dla pojazdów zmechanizowanych. Malownicza Dolina Chochołowska jest długa na 10 km i biegną przez nią różnego rodzaju szlaki turystyczne. Nadaje się zarówno dla osób preferujących trudniejsze trasy, jak i dla tych, którzy mają ochotę na niezbyt wymagającą wędrówkę. W przypadku Doliny Chochołowskiej mamy do czynienia z tak zwaną doliną walną, co oznacza w praktyce, że  biegnie ona od samego podnóża gór aż do głównej grani.

Podczas wędrówki turyści mijają kilka szałasów pasterskich na Siwej Polanie, a także krzyż papieski, który upamiętnia przylot papieża Jana Pawła II w roku 1983. Od razu warto zaznaczyć, że akurat do krzyża papieskiego można dojechać samochodem. Dalej przepiękną Dolinę Chochołowską można pokonać zarówno pieszo, jak i rowerem czy dorożką, a zimą saniami. Jak już wspomnieliśmy Dolina Chochołowska to miejsce, gdzie można liczyć na naprawdę niezwykłe widoki. To tłumaczy, dlaczego każdego roku jest ona odwiedzana przez tak wielu turystów. Ponad 60% doliny pokryte jest lasami świerkowymi, bardzo efektownie prezentują się szczyty i granie pokryte trawą. Dużą atrakcją dla turystów są polany, na których ciągle jeszcze wypasa się owce. W dolinie występują rzadkie rośliny, jak chociażby szczwoligorz tatarski, ostrożeń głowacz itd.

Warto oczywiście, jeśli chcemy odwiedzić malowniczą dolinę, zarezerwować wygodne noclegi Bukowiny Tatrzańskiej. Ta popularna wieś podhalańska to miejsce od lat chętnie odwiedzane przez turystów. Dlatego jej baza noclegowa jest tak rozbudowana. Na pewno nie będzie problemu z noclegiem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>